Похід по Кіпру: відпочинок чи випробування?
Автор: Яна Опарій
Час на прочитання: 19 хвилин
У категорії: Stories з Європи
Десять днів без інтернету й гаджетів. Десять днів сам на сам із собою. 120 кілометрів по дикій природі. Косулі, змії, ящірки, мурена. Гранати, апельсини, фініки, інжир. Чого ми тільки не бачили!

Павук і наплічник. Фото автора
Коли з наплічника сусідки Оксани випав за всіма підозрами тарантул, я усвідомила, що наш похід таки вдався, і навіть, якщо цей паук зараз комусь відкусить голову, це був останній день походу, і ми вже в місті, нам пощастило залишитися здоровими й неушкодженими протягом десяти днів.
Чого це я з кінця? Почну все таки спочатку.
На перший мій похід по Криму випало снігу по вуха і вдарило – 20, відтоді з походами якось не задалося. В останньому я відбилася від групи й заблукала в сосновій хащі, де гуляли кабани. Тому наївно було думати, що цього разу буде спокійний лайтовий відпочинок в горах з можливістю пізнати природу ближче.
Ще перед вильотом в аеропорту виявилося, що з нами не летить наш гід, бо взяв не свій паспорт, і друга спроба купити квиток і наздогнати нас вранці іншим рейсом виявилася невдалою. Дівчина, яка мала тільки показувати маршрут, бо рік тому ходила по ньому з друзями, “дуже зраділа”. Самій вести за собою 12 дорослих хлопчиків і дівчаток вона аж ніяк не планувала. Відтак, охочих відвідати кіпріотів нас зібралося тринадцятеро, але до фінішу в результаті дійде тільки одинадцять, але про це пізніше.
У Ларнаці літак приземлявся, наче хотів залишитися непоміченим. Обережно-обережно пролітав над морем, ледь не торкаючись води, де, здавалося, і відбудеться посадка. Острів світився.
В аеропорту нас зустріли хлопці у формі з автоматами. Охорона. Вони ще довго дивилися нам у слід, коли ми вийшли з наплічниками з головної зали й поплелися в сторону парку. Була дев’ята вечора, темно й ні душі.
Щоденник Яни з порадами
Перший день походу я прокинулася в Ларнаці недалеко від аеропорту. Ми поставили намети в парку з виглядом на озеро, де проживали фламінго. Люблю, коли прокинувшись з намету можна висунути голову, не вилазячи зі спальника, і спостерігати красиві ранки.
У цьому парку тусувалося багато бездомних котів. Виглядали вони на доглянутих, але нявкали, як дикі, здавалося, от-от і перейдуть на гавкіт. Кажуть, раніше на Кіпрі існувало повно зміїв. Щоб якось їх вивести, завезли котів. Відтоді зміїв стало менше, а коти залишилися. Коти нам ще не один раз зустрінуться на маршруті.

Острів Кіпр. Фото автора
Політична ситуація на Кіпрі мені дещо нагадувала.

Водопад Калідонія. Фото автора

Паломницький двір. Ночівля. Фото автора
На третій день зранку я бачила церкву й гори, так як ночували ми на території паломницької садиби. Подвір’я було відчинене, але ніхто там не жив і вочевидь богослужіння там проводилися рідко. Оскільки ночували ми з суботи на неділю, була велика імовірність побачити зранку під церквою людей, які прийшли помолитися, а ми тут такі йдемо зуби чистити. Тож вирішили в дорогу збиратися якомога раніше. Уночі хтось випадково подзвонив у дзвін, добре, поблизу люди не жили, а то б прибігли.

Кактуси й гранати. Фото автора

Каньйон довжиною 3 кілометри. Фото Оксани

Море й скелі на острові Кіпр. Фото автора

Схід сонця. Фото автора
Сьомий день ми ночували на крейдяних масивах. Тут вперше і востаннє за весь похід нас кусали комарі.

Блакитна лагуна. Фото Оксани

Ванночки Афродіти. Фото автора

Флора Кіпру. Фото автора
Чому я обрала Кіпр?

Норки черепашок. Фото автора
У листопаді він ідеальний для походу. Не жарке, і не холодне повітря. Сонце не дуже пече в голову. Зачасту Кіпр розглядають лише, як курорт, але в цього острова є цікаві історичні місця й своєрідна фауна.
Кіпр – прекрасний і аж надміру фруктовий восени. Можна побачити виняткові дерева й квіти, які не ростуть в Україні, але точно не побачити наші яблуні й груші.
Похід по Кіпру підійде і початківцям, звичайно, є підйоми, але переважно – це спуски й рівнини. Цікаво подивитися на буденність кіпріотів. Люди тут своєрідні. У кабаках і кафе сидять тільки чоловіки, п’ють каву й курять сигари. Домівки відчинені, одноповерхові. Не бачила, крім готелів, вище двоповерхових будинків взагалі на острові.
Магазинів одягу у маленьких містах практично немає. Жінки, коли прохолодніше, вдягають шерстяні шкарпетки, а зверху туфлі. Багато місць здається в оренду й на продаж.
Та головна перевага походу на Кіпрі, як на мене, МОРЕ, де можна вдосталь накупатися, не відстаючи по маршруту. Хоч підводний світ, каже Вова, красивіший в Єгипті, і Червоне море там цікавіше.
Корисні факти про Кіпр для туриста

Квіти на Кіпрі. Фото Оксани
- Води прісної на Кіпрі багато, є водопади й джерела. Зі спраги точно не помреш.
- Купатися є де, але тільки в прохолодній воді. По маршруту навіть зустрічаються душеві й оснащені туалети. Ну і море 🙂
- Одноденні-дводенні маршрути по Кіпру теж можуть бути, з підняттям на окремі вершини, або прогулянкою до каньйону. На Кіпрі можна взяти в оренду транспорт. Наприклад, VW UP обійшовся нашим туристам по 14 євро за день. Семен з Настею об’їздили останні дні походу багато, накатали за 5 днів 30 літрів, заплатили додатково 1,20 євро за літр.
- Що на острові багато змій, я б так не сказала, бо бачила тільки одну, і та мертва лежала в оазисі на дорозі, схоже, вмерла, від спраги.
- Комарів теж небагато, вони місцями тусуються, тому краще якийсь спрей від них взяти.
- З собою варто брати підводну маску. Також в містах можна скористатися послугами дайвінгу.
- Пляжі – різні, є галькові, є піщані.
- Клімат Кіпру в жовтні-листопаді підійде для всіх, тут немає вікових обмежень.
Головне: навіщо йти в похід, коли є курорт олінклюзів?
Колись мене запитали, чим я так завинила, що мене відправили в гори? Ясно, думаю, мої знайомі не знають взагалі, що таке похід. Вони його бояться.

Пишу для блогу щось хороше. Фото Оксани
У реальності від походу ти отримуєш не тільки активний відпочинок, а й додаток корисних бонусів. Похід дисциплінує, як фізично, так і морально. Вчить комунікації зі світом, а, головне, порозуміння зі своїм внутрішнім. Вибиває зайві думки, дає час подумати про правильність пріорітетів у твоєму житті. Ніщо так не розвантажує голову, як свіже повітря, гори й море. І коли говорять “це не мій вид відпочинку”, то навіть не підозрюють, що це може опиниитися саме тим, чого не вистачало все життя.
Щоб отримати всі ці бонуси, а не лише постійно думати про те, як гівняні кросівки натерли ноги, треба до походу готуватися. От як не крути, це трошки інше, ніж олінклюзів в Єгипті. Точніше, зовсім інше! І якщо на відпочинок в Єгипет достатньо взяти тільки купальник, а хоч і без нього, то в поході не обійтися без наступних речей.
Газові балончики для приготування їжі. Без них на Кіпрі хіба що тільки сухарі жувати. Вогнища розпалювати заборонено. Це не жарти. Навіть вночі до вас в горах може під’їхати лісник і здерти штраф за паління лісу. На 13 людей ми купували 8 балонів по 190 грамів. Залишилося два невикористаними. Кожного дня ми готували сніданки й вечері, чай і каву, обіди були сухими.
Ніж – нарізати, намазати, почистити фрукти, які кожного дня зустрічаються на маршруті.
намет, спальник, каремат – нерозлучна трійця, до придбання якої треба поставитися відповідально. Не всі спальники гріють, не всі намети шиються під ваші ноги й не пропускають воду, і не всі каримати захистять вас від каміння, що вдавлюється в бік і спину.
Пляшки для води – з прісною водою на Кіпрі проблем немає. По маршруту облаштовані спеціальні стійки для пиття, є водопади й річки, з яких можна пити або брати воду для приготування їжі.
Практичний посуд (тарілка, ложка, чашка) – він має не битися й займати мало місця в наплічнику.
О, наплічник! Ну це, як чоловік для заміжжя, до його вибору треба підійти вкрай серйозно, бо з ним вам, як не як 10 днів доведеться тулити. Він може зробити ваш похід незабутнім, як в позитивному значенні, так і негативному. Я на цей похід мала суперовий наплічник! Потрібні поради, звертайтеся, знаю, де купувати й як обирати.
Взуття – це, як на мене, найважливіше, ніж усе шмаття, яке нагрібаєш з собою. Хоч я і брала запасні кросівки, але перша пара виявилася зручною й практичною, тому другі навіть не діставала.
Посуд для приготування їжі, але не чугунні казанки. Краще купити спеціальний туристичний посуд, який по вазі легший.
Їжа – має бути теж легка! Якщо ви жити не можете без ресторанів, або звикли харчуватися тільки повним обідом з першим, другим і десертом, якщо не уявляєте життя без запеченого шматочка м’яса чи пахучої випічки, то краще вийдіть погуляйте по парку й не мучте ні себе, ні інших у поході. Якщо таки зважилися на похід, будьте готові зранку їсти вівсянку, на обід – бутерброди, а на вечір – смачно приготовлені супи, гречку, кус-кус, макарони або щось швидке у приготування. По можливості – беріть у похід засушені й практичні у зберіганні продукти.
Головний убір від сонця, одяг з довгими рукавами, теплий і легкий одяг.
Ще має бути аптечка – хоча б одна на всіх. Але я прихильниця того, щоб кожен знав свої потреби й брав індивідуально те, що може йому знадобитися.
Ну і пам’ятати, якщо це груповий похід, що доведеться прислухатися до інших, хоч твоя думка й не співпадатиме з ними, і в окремих випадках свої амбіції доведеться відставити в бік задля прийнятття спільних рішень. Хтось любить каву, хтось чай, хтось плаває більше, хтось боїться води, хтось іде швидше, хтось повільніше, хтось палить, хтось – ні, хтось біжить за пивом за 4 кілометри, а комусь – краще посидіти біля моря. Люди – різні, треба бути готовим і до цього 🙂 А ні – то йди в похід сам.
Хоч Кіпр не красивіший, як на мене, від Карпат і Кримських гір, в яких я теж бувала в походах, та він чудово підійшов для перезавантаження.
Після приїзду два дні наплічник стояв в коридорі, щоб уся нечесть із нього виповзла й в кімнаті нічого не поселилося 🙂
Більше фото нижче або на моєму Інстаграмі.
Ще про походи: Крим-2013, Тікаймо в Карпати, Згубитися в Карпатах.
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture
-
-
View Picture