Три щастя в Познані для туриста

Автор: Яна Опарій

Час на прочитання: 7 хвилин

У категорії: Stories з Європи, Без категорії


Коли спиш по три години на добу, це означає, що подорож вдалася. Спільну поїздку з сестрою я планувала два роки. Між Грузією й Єгиптом обрали Познань. І коли довго чогось чекаєш, воно обов’язково здійснюється, навіть, якщо сестра заміжня 🤣

Серед восьми польських міст, в яких довелося свого часу бувати, Познань стало фаворитом. І не лише тому, що мені подобається, як звучить назва, а, скоріше, за різноманітність, історію й комфорт, які зберегли для нас польські вулиці. У стародавні часи місто могло стати столицею, але Гнєзно, де проходила більшість коронацій, перехопило цей

Вулиця Пулвейська

титул і саме його прийнято вважати першою столицею від часів створення польської держави.

На перший погляд може здатися, що Познань типове польське місто з європейськими правилами й ввічливими людьми, але для проживання в ньому вистачить побачити те особливе, що вирізняє його від Варшави, Кракова, Гданська чи Любліна. Найперше – мова. Багато поляків з інших міст не розуміють познанську мову. Деякі діалектні слова навіть не знайдеш в словнику, скажімо, “pyra” (пира), вона ж картопля, польською в інших містах звучить як “ziemniaki” (жемняки), “пазура” – в перекладі з познанської рука.

А ще в Познані говорять дуже швидко і в кінці протягують речення, наче співають. Їх самих це веселить і дивує😊

А зараз зосередьтесь – Пулвейська вулиця. Запам’ятайте її, якщо плануєте побувати в Познані, бо доведеться часто там з’являтися, особливо, вечорами, тут знаходяться маркети, торгові центри, бари й магазини. І це прекрасно, особливо, якщо цього місяця в додатку Монобанка для кешбеку обрано категорію “Продукти”, “Кафе” або “Одяг”. Отож-бо, як провести незабутньо (бо я ще не забула) три дні в Познані, якщо вас туди занесе.


Щастя намбер one

Старе місто

Найкрасивіші місця в Познані в пішій доступності. Суцільний кайф! Першого дня можна загуляти на старому ринку й у музеях. Музеїв у Познані, як грибів: історичних, краєзнавчих, сучасних, музей музичних інструментів, на будь-який смак і кишеню, бо в суботу більшість з них безкоштовні. У старому місті є музей шоколаду та рогаликів Святого Марчіна, про які розкажу пізніше.

Цитаделя (Cytadela)

Окремо варто виділити день для відвідування парку Цитаделя й кладовища радянських солдатів. Як це зробили ми. Це можна зробити, скажімо, у неділю, коли все інше зачинене. Цитаделя (Cytadela) – найбільший місцевий парк, площею близько 100 гектарів. У післявоєнний період форт був перетворений в парк Цитадель. У парку знаходиться військовий музей, кладовища, частина збережених укріплень. Територія парку починається з широких сходів, на вершині якої знаходиться пам’ятник героям Червоної Армії. Головні паркові алеї мають назви: Алея республік, Алея цитадельців і Алея військового братства.

Робота “Непізнані” 

Крім алей, у парку знаходиться велика кількість пішохідних доріжок, потопаючих в тіні численних дерев: кленів, грушевих дерев, дубів. Найстарішому дереву понад сто років. Також у цьому парку колись стояла скульптурна композиція “Непізнані” Магдалени Абаканович. Ми довго шукали ці ноги, що бачите на фото, але в парку не знайшли. Випадково натрапили вже коли їхали в аеропорт. Виявилося, композиція пересувна.

Якщо активно гуляти, можна цього дня встигнути побачити 3Д мурал трохи далі від центру міста, а ввечері сходити в клуб чи бар. У Познані всі найкращі бари знаходяться на одній вулиці, зовсім поруч і музика в них різна.


Stary Browar (Старий Бровар)

Щастя намбер two

За три дні ми находили близько 50 кілометрів, і найбільше щастя в тому, що ми не лише побачили прекрасне місто, прошите давниною й сучасністю, а й “затарилися” якісним одягом із шаленими знижками. Січень-лютий – золотий час для тих, хто любить якісний одяг за прийнятні ціни. Щоб ви розуміли, круті джинси в “Zara” коштували 250 грн. Для шопінгу й гулянню по Старому Бровару, одному з найкращих торгових центрів в Європі, раджу виділити окремий день. Старий Бровар у минулому був заводом виготовлення пива, а зараз чудове місце для відпочинку, покупок і навіть відвідування маленького музею, який знаходиться всередині заводу. Знайти його не так легко, треба підійматися ліфтом через другий поверх. Ага, і варто пам’ятати, що в неділю жоден маркет не працює, бо ми про це забули, відтак, багато чого просто не змогли придбати 😉


Щастя намбер three

Святомарчінські рогалики

Святомарчинські рогалики – вони ж, найсмачніша випічка в Польщі, вони ж, найкращий сувенір із Познані. Їх історія тягнеться з язичницьких часів, за легендою, святим Марчін став, коли пригостив бідняка рогаликом.
90 кондитерських підприємств з Великопольськи, що займаються виробництвом рогаликів Святого Марчіна, отримали спеціальні сертифікати, які дозволяють використовувати символіку «Регіональної продукції ЄС». Тепер святомарчинські рогалики є титулованою кулінарної пам’яткою. Цю мега смачну випічку ви знайдете в Познані на кожному кроці, у середньому один рогалик коштує 10 зл. У музей випічки, де майстер-класи проводяться польською й англійською, квиток коштує 22 зл, для дітей – взагалі кайф, бо пекарі під час презентації дають всім бажаючим погемселити тісто. А ще, у програму відвідування музею входить перегляд “бадання” козликів, які кожного дня о дванадцятій викочуються з ратуші й б’ються лобами. Усі збираються на площі, щоб на це подивитися, а з цього музею їх найкраще видно.

Хоч випікати рогалики прийнято 11 листопада, але знайти їх можна в місті протягом року. Ловіть рецепт, якщо раптом захочете відкрити бізнес в Україні.

Музей рогаликів в Познані

Рецепт святомарчинських рогаликів

 • Склад: начинка з білого насіння маку з цукром, крихти бісквітної яєчної маси, сама яєчна маса, маргарин, горіхи, родзинки, фрукти в сиропі або цукати (вишня, груша, апельсинова шкірка) і аромат мигдалю.
 • Спосіб загортання тіста (у формі підкови) та нанесення макової насіннєвої маси (між шарами тіста), декорування меленими горіхами.
 • Вага від 150 до 250 г (така маса діє з 2013 року, раніше сертифіковані рогалики були лише великими – могли важити від 200 до 250 г).

Отож, що обов’язково, на нашу з сестрою думку, варто зробити в Познані:

 • відвідати національний і музей святомарчинських рогалів
 • спробувати символічні рогалики й пригостити ними близьких
 • відвідати торговий центр із музеєм “Старий Бровар”
 • погуляти по парку Цитаделя
 • відвідати один із барів у старому місті
 • сфотографуватися біля 3Д муралу
 • вивчити кілька познанських слів, а раптом знадобиться 😁
 • відвідати кафе “Pyra” з національною кухнею.

Особливо варто побачити всі замки Познані: імператорський, ратушу, парковий комплекс у Рогалині, а також кафедральний собор на Тумському острові, де й проходили наші “блокбастерські” зйомки. Знімали поезію “Інший” відвертого українського поета Юрія Іздрика. Приємного перегляду! Побувайте в Познані 🤗