5 загадкових місць для міні-тріпу в Карпатах

Автор: Яна Опарій

Час на прочитання: 6 хвилин

У категорії: Stories з України


Чому іноземці обирають Українські Карпати? Як провести три дні в горах, що подивитися? На що зважати під час вибору вин та інших покупок? Про бурих ведмедів, форель, гірські озера. Моя ЮВІЛЕЙНА десята подорож в гори! 

Село Пилипець. Фото автора

Покажіть мені людину, яка не любить Карпати, і я подарую Вам 50 $.

Поїздка в Карпати стала доброю традицією, яку започаткувала мама чотирнадцять років тому, коли вперше відправила мене з сестрою в Яремчу. З тих пір щастить бувати в горах раз, а то й двічі на рік.

Зазвичай, це походи до десяти днів, але бувають й лайтові подорожі до трьох днів. Залежить від настрою й можливості вирватися з міста.

Побачити іноземців в горах – це як побачити їх в аеропорту або в центрі Києва. Доволі часто й здивувань не викликають. Словаки, поляки, німці, ну і ті, чиї мови я зовсім не розумію.
Запитуючи, чому вони обрали Українські Карпати, кожного разу чую схожі відповіді, а саме:

Туманно-дощові Карпати. Фото автора

– природа, яка поєднує спокій й небезпеку,
– віддаленість від міста,
– цікавий карпатський колорит (кухня, мова, гостинність),
– бюджетність відпочинку,
– цікаві історичні місця порівняно у доступному відвідуванні.

Мабуть, зі схожих причин Карпати обирають й українці. Гуцульська смачна кухня, домашні вина, сири, мед – усе за доступними цінами й на кожних десяти метрах, навіть високо в горах, коли цього зовсім не очікуєш.

Туристи тут діляться на тих, що приїхали з наметом (або навіть і без нього), і тих, що зупинилися в хостелі або готелі. Цього разу, на моє власне здивування, я належала до других. До речі, місце під дахом у багатих на природні дива місцевостях краще бронювати за два тижні, а то й місяць до приїзду. Особливо, улітку, особливо на вихідні й свята.

5 загадкових місць, про які ви, сподіваюсь, чули

Водоспад Шипіт

Водоспад Шипіт. Фото автора

“Ну такоє”… Якщо Ви не вперше бачите водоспад, то Шипіт Вас особливо не здивує.
Рослинність навколо й канатна доріжка для дітей над водоспадом мені більше сподобалися.

Для фану у водоспаді можна скупнутися. Вода холодна, але кому зараз легко? Люди ж купаються, радіють, собою пишаються, тоді ще довго згадуватимуть й друзям розказуватимуть. Як це буває. Дістатися сюди краще машиною або пішки з села Пилипець. Вхід для дорослих – 20 грн.

На території водоспаду Шипіт, вам запропонують купити вино. Із домашніх карпатських вин мені найбільше смакувало чорничне, але з вибором місця купівлі алкоголю в горах треба бути обачним. Буває так, що використані плястикові пляшки місцеві збирають на смітниках й заливають в них сумнівні розчини. Фото людей, що роблять подібне “АЙАЙАЙ” небайдужі розвішують на вулиці, попереджаючи про підробки.

Озеро Синевир

Озеро Синевир. 989 м над рівнем моря. Фото автора

Найбільше озеро Українських Карпат. У даному випадку, пані та панове, “найбільше” не означає “велике” й займає всього 4-5 гектарів.
Дежавю. Бачила це озеро кілька років тому у сні. Бачила таким же мало сонячним, оточеним дикою природою високо в горах.
В озері купатися й ловити рибу заборонено.
Температура води максимально нагрівається до 13°С, а найбільша глибина – 22-24 м.  Озеро знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря.
На середині озера є острівець, до якого доплити можна на плоті.

Синевир – ідеальне місце для того, щоб побути наодинці, якщо вибратися до нього не у вихідні й свята.

Під’їхати прямісінько до озера не можна. Машину доведеться залишити й пройтися близько 20 хвилин вгору. Для “сердечників” така прогулянка теж підійде, бо підйом не крутий.

А біля озера, як думаєте, що?
Правильно, вино, мед, чаї і різний лабудай-дабудай. Ще – привезені солодощі з інших країн, наприклад, моя улюблена словацька шоколадка “Studentska”, яка коштує 40 грн (що дешевше, ніж в Словаччині), польська – за ціною 17-20 грн.

Реабілітаційний центр для бурих ведмедів

Місце для лікування бурих ведмедів. Фото автора

Ви про такий чули? Я – ніколи. Єдиний в Україні й Європі реабілітаційний центр для ведмедів на території Національного природного парку Синевир.
Неймовірне місце, що заряджає енергією.

Кожен ведмідь тут має ім’я Роза, Міша, Маша, Потап, Віні, Кузьма, Настя і т.д.
Ці бідолахи сюди потрапили з цирків, митниць, з рук депутатів, які вже награлися тваринами.

Ведмеді проходять тут лікування, адаптуються до нормальних природніх умов й цілком адекватно починають сприймати людей.

Тварини раді відвідувачам. З цікавістю дивляться, позують на камеру. Якщо почати показувати танцювальні рухи, ведмідь будучи у хорошому настрої, почне за тобою повторювати.

Уперше побачила, як кайфують ведмеді.
Вхідний квиток до центру коштує 20 грн, гроші йдуть на утримання й лікування тварин.

Форельне господарство

Форельне господарство. Фото автора

На окраїні села Колочава розташувалася Форелева садиба. Чоловік вирощує форель прямісінько у дворі в спеціальних створених власноруч ночвах. На твоїх очах рибу ловлять і готують на вогні. Самі розумієте, який це казковий смак.

Замовити тут можна не лише форель, є найсмачніша в світі грибна юшка та інші на вибір страви.

Гора Гемба

Чайовня на Гембі. Фото автора

Ще вчора я мокла під дощем на Гембі, а сьогодні – під київським дощем. Похід на Гембу в туман додає прогулянці певного екстриму. Якби я знімала фільм про містичних привидів в горах, це місце підійшло б ідеально.

Підіймаєшся на підйомнику в “нічогоневидно”. Гору туман окутав настільки, що боїшся через метр впилятися в якесь дерево, аж поки з туману з’являються чиїсь чоловічі руки й вихватують тебе з повітря на поверхню. Норм адреналінчик.

На горі в тумані можна намацати знану Чайовню Suria. Чаї тут не менш казкові за форель у тій садибі. Покуштувати чаю сюди їдуть туристи звідусіль.
Десерти випечені з душею. Видно одразу, бо ще день не почався, а вже мало залишилось. Ще тут є коти, книги, фарби й папір для малювання, музичні інструменти. Чудове місце.

На горі Гемба. Фото автора

На горі пропонується поганяти на квадроциклах. Така забава в тумані, м’яко кажучи, бадьорить. Рекомендовано зранку заміть потрійного еспресо.

Цій трьохденній подорожі до Дня Конституції, зважуючи всі маршрути, погодні умови й мою налаштованість на відпочинок, я ставлю тверду четвірку! До п’ятірки не вистачило відміненого польоту на параплані.

Та цього часу вистачило, щоб залишити на світшоті запах Карпат і смаженої форелі. Задоволена повертаюся в робочі будні.


Попередні історії з гір

(рекомендую почитати тим, хто збирається в гори вперше):

Заблукати в Карпатах

Тікаймо в Карпати